Connect with us

BIERZWNIK

W Choszcznie powstaje niezwykła akademia. Ruszyły zapisy na kreatywne zajęcia

Opublikowane

w dniu

Jeszcze nikt Choszcznie nie pracował regularnie z dziećmi metodą Froebla, uważaną za jedną z najlepszych jeśli chodzi o pobudzanie kreatywności u maluchów. Jak mówi pomysłodawczyni Akademii Dziecka, Anna Śpiewak, maluchy podczas zajęć będą mogły łączyć zabawę z edukacją w sposób, w jakim jeszcze nie miały okazji się sprawdzić.

 

 

Friedrich Wilhelm Froebel nazywany jest ojcem nowożytnego wychowania przedszkolnego, był niemieckim pedagogiem, teoretykiem wychowania przedszkolnego, architektem i miłośnikiem przyrody. I choć jego metodologia pracy z dziećmi znana jest od wielu lat, dopiero teraz zyskuje na popularności i stosowana jest w najbardziej prestiżowych placówkach edukacyjnych na świecie.

– Froebel zakładał, że pierwsze doświadczenia edukacyjne dziecka mają wpływ na jego późniejszy rozwój i osiągnięcia – mówi Anna Śpiewak, twórczyni pierwszej w Choszcznie Akademii Dziecka. – Dziecko jest niepodzielną indywidualną całością, która ma swoje myśli, uczucia, swoją fizyczność. Niewątpliwie odpowiedni dobór środków i metod oraz wspomniana już przez mnie aranżacja przestrzeni sprawią, że dziecięca zabawa zawsze przeradza się w naukę. Zdaniem Froebla zabawa nie jest pustą rozrywką, ma ona doniosły sens – tłumaczy.

Akademia Dziecka będzie się mieściła w Choszcznie przy ulicy Lipcowej, pierwsze zajęcia już we wrześniu. Uczestnikami zajęć mogą być dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

– Metoda pracy z maluchami daje szanse wyboru aktywności dzieciom na różnym poziomie rozwoju i uczy zastosowania nowo nabytej wiedzy – informuje Anna Śpiewak. – Uczy również pracy zespołowej i pobudza do myślenia. Każde dziecko doskonale się w tym odnajduje, ponieważ każdy element nauki można interpretować na rozmaite sposoby, zgodnie z umiejętnościami i kreatywnością dziecka. W pracy metodą projektów najbardziej wartościowe dla dzieci jest uczenie się poprzez działanie oraz bezpośrednie doświadczanie. Dzieci muszą przeżyć daną sytuację, a nie tylko o niej posłuchać – zdradza tajniki swojej pracy.

W Akademii dzieci będą stawiane w takiej sytuacji, aby odczuwały potrzebę podejmowania własnych działań, takich, jakich od nich oczekujemy i jakie wpływają na ich indywidualny rozwój. Poprzez doświadczenie dziecko nabywa kompetencje interpersonalne, wzbogaca swoją wiedzę i umiejętności. Zajęcia będą miały wymiar matematyczny, będzie nauka języka angielskiego, jak również stosowane będą techniki ogólnorozwojowe.

Zapisy do Akademii już ruszyły, jak mówi inicjatorka projektu, pierwsi chętni do „dziecięcego studiowania” już są. Karnet 4 zajęć będzie kosztował 120 zł, a 8 zajęć 200 zł. Do tego w Akademii Dziecka będzie można dokonać diagnozy logopedycznej oraz zapisać dziecko na terapię logopedyczną. Zapisać dziecko do Akademii można dzwoniąc pod numer 783 713 220.