Connect with us

BIERZWNIK

Wszystkich Świętych: Wskazówki i porady dla odwiedzających cmentarze

Opublikowane

w dniu

Komenda Powiatowa Policji w Choszcznie przypomina o kilku wskazówkach, które mogą pomóc zachować bezpieczeństwo w czasie przemieszczania się oraz na cmentarzu:

  1. Wybierając się w trasę należy pamiętać o ostrożności, a prędkość dostosować do warunków drogowych i widoczności. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie -szczególnie dzieci w elementy odblaskowe. Osoby starsze powinny pamiętać o bezpiecznych przejściach dla pieszych wokół cmentarzy-ruch zarówno pojazdów i pieszych jest wówczas wzmożony więc wiele osób przebiega lub przechodzi w miejscach do tego niewyznaczonych.
  2. Nie należy pozostawiać wartościowych przedmiotów na widoku: Unikajmy zostawiania torebek, portfeli, telefonów komórkowych i innych cennych przedmiotów na ławkach lub przy grobach. Tego typu przedmioty trzymajmy przy sobie lub w zamkniętej torbie.
  3. Warto zwrócić uwagę na otoczenie: bądźmy świadomi swojego otoczenia i innych osób na cmentarzu. Jeśli zauważymy podejrzane zachowanie osób, które wydają się być zainteresowane procederem przestępczym skontaktuj się z odpowiednimi służbami.
  4. Dbajmy o odpowiednie zabezpieczenie pojazdów: jeśli przyjeżdżamy na cmentarz samochodem, upewnijmy się, że zabezpieczyliśmy go na klucz i nie zostawiliśmy w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów.
  5. W tym okresie dzieci powinny być pod szczególną ochroną. W okresie jesienno–zimowym szybko zapada zmrok, jest duży ruch pieszych i pojazdów. Chwila nieuwagi wystarczy, aby stracić je z oczu i narazić na niebezpieczeństwo i niepotrzebny stres.
  6. Dzwoń po pomoc w razie potrzeby: Będąc na cmentarzu może zdarzyć się, że ktoś zwróci naszą szczególną uwagę, jego zachowanie i sposób bycia mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych – należy poinformować o tym pracowników cmentarza lub Policję.