Connect with us

BIERZWNIK

Otrzymaliście już SMS-a o dopłacie do paczki? Uważajcie. Oszuści grasują także w naszym regionie

Opublikowane

w dniu

„Wymagana dopłata do paczki” – jeśli otrzymałeś takie wezwanie, uważaj, bo to oszustwo.  Podany w wiadomości link pozwala oszustom wyłudzić od nas pieniądze. Takie sms-y warto zgłosić, przesyłając je na specjalny numer telefonu.

 

Każdego takiego SMS-a warto zgłosić do Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Teraz można to zrobić jeszcze łatwiej, używając w telefonie funkcji „przekaż wiadomość” lub „udostępnij wiadomość” i przesyłając treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084. Trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń.

 

Zgłaszać można także podejrzane strony, które mogą wyłudzać dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych lub serwisów społecznościowych. Zgłoszenia można dokonać za pomocą formularza dostępnego na https://incydent.cert.pl/phishing.

 

Każde zgłoszenie może pomóc ochronić innych użytkowników!

 

CERT Polska informuje jak należy zgłaszać oszustwa:

  • Zapisz numer 799-448-084 w telefonie, aby mieć go zawsze pod ręką
  • Z jednego numeru możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin
  • Każde zgłoszenie jest dokumentowane i weryfikowane przez operatorów CERT Polska
  • Numer 799-448-084 służy do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji) – nie przyjmowane są zgłoszenia dotyczące usług SMS premium
  • Przekazuj całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj odnośnika ani treści
  • W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, warto zgłosić ją jak najszybciej!