Connect with us

CHOSZCZNO

Linia kolejowa jest, ale pociągi pasażerskie nie pojadą do Drawna i Choszczna

Opublikowane

w dniu

 

Dobiega końca modernizacja linii kolejowej nr 410 na odcinku Grotniki Drawskie – Złocieniec – Drawno. Prace są finansowane z budżetu państwa, a trasa ma służyć przede wszystkim wojsku. Mogłyby tu kursować również pociągi pasażerskie, ale nie ma finansów na tego przedsięwzięcie. Środki znalazłyby się dopiero wówczas, gdyby zmodernizowano linię aż do Choszczna.

 

 

W najbliższym czasie nie dojdzie do wznowienia ruchu na modernizowanej linii nr 410 w województwie zachodniopomorskim, ale korzystać z tego będzie głownie wojsko – a zatem transport towarowy. I choć nie ma przeszkód formalnych, by po linii kursowały także pociągi cywilne – osobowe, to tak się nie stanie. Samorząd województwa twierdzi (za serwisem Rynek Kolejowy), że reaktywacja połączeń miałaby sens jedynie w przypadku wydłużenia modernizowanego odcinka do Choszczna. Wówczas pasażerowie mieliby zagwarantowane przesiadki na kolejne połączenia w głąb kraju. Tymczasem linia pomiędzy Drawnem a Choszcznem wymaga modernizacji, a na taką inwestycję się nie zanosi.

– Rewitalizacja odcinka Drawno-Choszczno jest naszym zdaniem warunkiem koniecznym dla zapewnienia atrakcyjności kolejowych przewozów pasażerskich, a tym samym do osiągnięcia odpowiednich potoków podróżnych – ocenia Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego dla serwisu Rynek Kolejowy.