Connect with us

BIERZWNIK

Ksiądz oskarżony o pedofilię w Bierzwniku! Miał ważne zadanie

Opublikowane

w dniu

 

Czy można już mówić o skandalu? Aneta Kołuda, wójt Bierzwnika, powołała do składu pracującego nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Gminy księdza, który pod lat oskarżany był o pedofilię. Kapłan miał wykorzystywać seksualnie nastoletnich chłopców, lecz pozostawał bezkarny przez 25 lat. Mimo licznych skandali, wójt Bierzwnika nie widziała problemu we współpracy z tym człowiekiem… inni członkowie zespołu również.

 

W 2018 roku w Bierzwniku prowadzone były prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Gminy Bierzwnik na lata 2019 -2023. Projekt był ważny, bowiem pozwalał skutecznie ubiegać się o unijne środki na rozmaite inwestycje. Ale nie projekt zasługuje tu na szczególną uwagę, ale osoba, którą powołała do zespołu obecna wójt Bierzwnika, Aneta Kołuda.

Mianowicie w zespole, który pracował nad wizją rozwoju gminy, zasiadał kapłan podejrzewany o molestowanie nieletnich. Bohater wielu reportaży mediów ogólnopolskich. Trudno, by władze gminy nie miały wiedzy o przerażających historiach związanych z działalnością kapłana. Chodzi o Andrzeja Dymera.

Jak czytamy w oko.press

„Ksiądz Dymer był oskarżany o wykorzystywanie seksualnie nastoletnich chłopców, w tym wychowanków kierowanej przez niego placówki Caritas. Jej wychowawcy donieśli o tym kurii szczecińskiej po raz pierwszy w 1995 roku. Został wtedy odsunięty od kierowania młodzieżowym ośrodkiem, ale nie został ukarany, lecz awansował. Tworzył diecezjalną sieć szkół katolickich, był m.in. dyrektorem katolickiego liceum.

Prokuratura wszczęła śledztwo w jego sprawie dopiero w 2008 roku po reportażu „Gazety Wyborczej”, który ujawnił świadectwa czterech wykorzystanych przez księdza Dymera chłopców. Śledztwo, które objęło także wątek mężczyzny zgwałconego przez Dymera, gdy był jeszcze uczniem w jednej z prowadzonych przez niego szkół, zostało jednak szybko umorzone.

Po odwołaniu jednego z pokrzywdzonych sąd w pierwszej instancji uniewinnił księdza, ale sąd drugiej instancji w wyroku, który ujawniło OKO.press, wytknął mu stronnicze ignorowanie dowodów przeciwko Dymerowi i wznowienie procesu. Proces zakończył się w 2015 roku, ale nie dlatego, że ksiądz został oczyszczony z zarzutów, ale ponieważ sprawa przedawniła się po 20 latach.”

Ani Aneta Kołuda, ani inny członek zespołu nie widzieli problemu we współpracy z kapłanem. Aneta Kołuda nigdy nie usunęła go z zespołu, choć mogła. Zapytaliśmy wójt o to, czy nie wstydzi się tego, że powołała pedofila do zespołu decydującego o ważnym dokumencie dla gminy. Aneta Kołuda nie odpowiedziała.

Opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Bierzwnik zrealizował zespół ekspertów z firmy badawczej DURKA RESEARCH przy współudziale członków Zespołu ds. Rewitalizacji Gminy

Bierzwnik w składzie:

  1. Daniel Domagała – Sekretarz Urzędu Gminy Bierzwnik – koordynator zespołu
  2. Violetta Wieczorek – Kierownik Referatu Ogólnoorganizacyjnego Urzędu Gminy Bierzwnik
  3. Marzena Piasecka – Inspektor ds. Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Mieniem Komunalnym Urzędu Gminy Bierzwnik
  4. Grażyna Pytlarz – Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Bierzwnik, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy społecznej w Bierzwniku
  5. Włodzimierz Wajda – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bierzwniku oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Bierzwniku
  6. Kinga Recka-Matyjasik – Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku
  7. Małgorzata Kowalska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łasku
  8. Barbara Stolpiak – Prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku /MARIENWALDE/
  9. ks. Andrzej Dymer – Dyrektor Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie
  10. Adrian Przybylak – Kierownik Posterunku Policji w Bierzwniku

 

Sławetny kapłan zmarł w ubiegłym roku, pozostając bezkarnym.