Connect with us

CHOSZCZNO

Jest Komisarz od folkloru. To szansa dla Stobniczan na rozwój?

Opublikowane

w dniu

Ewa Ott-Kamińska została wybrana przez Prezydium Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF na Komisarza Regionu Zachodniopomorskiego. Co to oznacza dla folkloru na Pomorzu Zachodnim? Rozmawiamy z założycielką zespołu ZPiT Szczecinianie!

 

Zostałaś komisarzem CIOFF w regionie. Co to oznacza?

– Komisarz ma za zadanie reprezentować CIOFF w regionie, a przede wszystkim promować i rozwijać Ruch Polskich Tańców Narodowych, który istnieje już ponad 20 lat. Ideą Ruchu jest nauka kroków, figur i choreografii polskich tańców narodowych dzieci, młodzieży oraz dorosłych.  Najlepsze pary taneczne z różnych stron Polski, pod okiem instruktorów przygotowywane są do udziału w Turniejach Tańców Polskich, w trakcie których oceniane są przez sędziów i ekspertów. Przy ocenie brane są pod uwagę następujące kryteria: muzykalność, styl i charakter tańca, technika, ogólny wyraz artystyczny, przestrzeganie repertuaru kroków, ozdobników i figur tanecznych. Tancerze podzieleni są według wieku i umiejętności na poszczególne kategorie wiekowe oraz klasy. Turnieje organizowane są w różnych Ośrodkach w całej Polsce. Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” jest jednym z 35 rekomendowanych przez Komisję DS Tańców Polskich PS CIOFF ośrodków w Polsce i jedynym na Pomorzu Zachodnim. Każdy zainteresowany nauką, współpracą, czy promocją Polskich Tańców może się z nami skontaktować telefonicznie lub mailowo. ZPiT Szczecinianie w przyszłym roku planuje zorganizować I Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich w Szczecinie. Będzie to wielkie i prestiżowe wydarzenie na mapie kulturalnej i tanecznej naszego województwa.

 To spore wyróżnienie, tym bardziej, że osób w regionie związanych z folklorem jest wiele.

– To bardzo duże wyróżnienie i zaszczyt. Osób w regionie związanych z regionem jest więcej, ale to my swoją ponad dwudziestoletnią pracą udowodniliśmy swój profesjonalny, najwyższy poziom artystyczny. Nadmieńmy, że od wielu lat poddajemy się weryfikacji naszego repertuaru przez ekspertów CIOFF. Obecnie jesteśmy jedynym na Pomorzu Zachodnim zespołem posiada taki „certyfikat jakości”. Nie chodzi tu o bycie członkiem wspierającym Stowarzyszenie CIOFF, tylko o reprezentowanie aktualnie i nieprzerwanie poziomu, który upoważnia nas do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej. To jest wielka i zasadnicza różnica.

Ruch Polskich Tańców Narodowych to prestiżowa organizacja, wymaga też od zespołu należącego do niej nie lada przygotowania. Szczecinianie, znani w całym regionie, są jedynymi w województwie, którzy są w stanie sprostać wymaganiom CIOFF?

– ZPiT Szczecinianie jako jedyni w województwie działają tak prężnie. W nas jak to określili eksperci widać od ponad dwudziestu lat kontynuacje ciężkiej pracy. Jako jedyni swoim poziomem i profesjonalizmem kształcimy nieprzerwanie kolejne pokolenia. Poziom ten wzrasta z roku na rok, a my uczmy się coraz więcej i rozwijamy pod każdym względem: tanecznym, muzycznym i wokalnym.

W regionie jest wiele zespołów folklorystycznych, ale nie należą do Ruchu. Dlaczego?

– Żeby startować w Turniejach Tańców Polskich i przygotować na najwyższym poziomie pary do udziału w tego typu ogólnopolskich wydarzeniach, należy mieć niesamowitą wiedzę w tej dziedzinie. Poza tym pary, które reprezentują Ośrodek muszą być wyszkolone pod względem techniki, znać kroki i figury poszczególnych tańców i mieć predyspozycje i aparycje. W Zespole mamy już bardzo wielu naszych wychowanków, których od dłuższego czasu przygotowujemy do turniejów. Efekty naszej pracy będą niebawem widoczne. Naszym zadaniem jest promowanie, ukazanie i zachęcanie kolejnych Zespołów, aby mogły za naszym pośrednictwem kształcić się w tym kierunku i służyć propagowaniu i zachęcaniu mieszkańców zachodniopomorskiego do poznania i nauki polskich tańców.

W planach są duże, międzynarodowe festiwale na Pomorzu Zachodnim. Uda się wprowadzić nową jakość i przestrzeń do promocji folkloru?

– Już w drugiej połowie sierpnia zapraszamy na I Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Świnoujście 2021”, którego jesteśmy organizatorem. Gwarantujemy, że będzie to prawdziwa duchowo – kulturalna uczta dla fanów folkloru. Koncert Galowy odbędzie się w Amfiteatrze im. Marka Grechuty i będzie okazją do obejrzenia i wysłuchania 4 zagranicznych zespołów z Serbii. Słowacji, Litwy, Niemiec i nas w roli gospodarzy. Będzie to reżyserowany koncert w formie spektaklu. Będzie to kulturalna wizytówka naszego Regionu, która stanie się prestiżowym, jednym z najlepszych festiwalem folkloru w Polsce. Z roku na rok planujemy rozszerzyć jego formę i gwarantujemy jakość i najwyższy poziom artystyczny zaproszonych grup folklorystycznych.

Nie boicie się, że festiwal, nad którym pracujecie, będzie przypominał ten w Pyrzycach i nie wzbudzi zainteresowania?

Nasz Festiwal będzie wyjątkowy pod każdym względem. Pracują nad nim profesjonaliści. Zaczynając od reżysera – Łukasza Netera, całej obsługi scenicznej, technicznej, wolontariuszy to fachowcy z „górnej pułki”. Miasto Świnoujście również nam bardzo w tym pomaga i służy doskonałą współpracą przy organizacji. Samo miejsce jest magiczne i pełne uroku. W ciągu kilku lat zrobimy z tego wydarzenia „perełkę” wyróżniającą się na tle wszystkich festiwali w Polsce, a nawet w Europie.