Connect with us

NAJNOWSZE INFORMACJE

Wieś dzięki akcji „Masz głos” zaczyna się świetnie rozwijać… a to jeszcze nie koniec

Opublikowane

w dniu

 

Chrapowo jest niewielką, bo zamieszkałą przez ok. 300 osób wioską w powiecie choszczeńskim. Mimo braku Koła Gospodyń Wiejskich czy Ochotniczej Straży Pożarnej dzięki zapałowi Aleksandry Pollo, która od trzech lat jest tam sołtyską zaczyna sobie świetnie radzić z działalnością społeczną. W rozwoju wsi pomogła akcja „Masz głos” realizowana przez Fundację im. Stefana Batorego.

 

Sołtys jest młodą mieszkanką, która chce zrobić jak najwięcej dla mieszkańców. O akcji „Masz głos” dowiedziała się całkowicie przypadkiem, dwa lata temu w urzędzie gminy znalazła kartkę z informacją o rozpoczęciu akcji. Jeździła na spotkania do Falent gdzie dowiedziała się na przykład o tym jakie prawa i możliwości mają radni i mieszkańcy oraz jak je egzekwować i rozmawiać o nich z władzami. Jednym z ważnych tematów były także kwestie finansowe. Uczestnicy dowiedzieli się na co mogą wydać środki z funduszu sołeckiego, jakie koszty powinna ponosić gmina a nie sołectwo.

Ogromny zapał Aleksandry pozwala na znalezienie rozwiązania na wiele problemów, które wcześniej nie zostały rozwiązane. Na brak odpowiedniej ilości członków do koła gospodyń wiejskich wymyśliła zaproszenie do członkostwa mężczyzn, którzy pomagają przy organizowaniu lokalnych imprez.

Jednym z ciekawych i oryginalnych pomysłów jest plan zorganizowania spotkania z psychoterapeutami. W dzisiejszych czasach co raz więcej osób sięga po pomoc do specjalistów, jednak szczególnie w mniejszych miejscowościach jest to temat wstydliwy, dlatego celem spotkania jest pokazanie ludziom, że choroby ani szukanie pomocy nie powinno być dla nikogo powodem do wstydu.