Connect with us

EKOLOGIA

W Przelewicach duże zmiany. „Nasz ogród znów rozkwitnie”

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Choszczna z utęsknieniem wyczekują wiosny i efektów zmian zainicjowanych przez nowego właściciela. Znany w całym kraju ogród dendrologiczny w Przelewicach, bardzo lubiany przez mieszkańców regionu, ma już dyrektora.

 

Gminy Przelewice nie było stać na utrzymywanie tak dużego obiektu, stąd pojawił się wniosek o przekazanie go innej instytucji. Gmina otrzymała dwie propozycje, od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, podległego rządowi oraz od Urzędu Marszałkowskiego. Ostatecznie przelewicki ogród przeszedł we władanie samorządu województwa.

– Nowy dyrektor rozpoczął już pracę – mówi radny Sejmiku Województwa, Wojciech Dorżynkiewicz. – Kompletuje zespół, tworzy plan i strategię rozwoju ogrodu, aby znowu stał się perełką naszego regionu. Pan dyrektor Siarkiewicz ma niesamowite doświadczenia i jestem przekonany, że wszyscy będziemy mogli być dumni z efektów jego pracy – dodaje.

Dyrektorem ogrodu został Zygmunt Siarkiewicz, który po decyzji Sejmiku pełnił funkcję pełnomocnika Marszałka do spraw utworzenia placówki o nazwie Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej.

Mieszkańcy Przelewic cieszą się ze zmian i pokładają w Urzędzie Marszałkowskim duże nadzieje.

– Trochę się tu wszyscy bali, że nasz ogród zostanie podarowany rządowej agencji i mogłoby się to skończyć jak ze stadniną w Janowie – komentują mieszkańcy Przelewic. – Nam to by serce pękło, zżyliśmy się z tym ogrodem, szkoda by go było. A tak wierzymy, że wiosną będzie tu piękna. Nasz ogród znów rozkwitnie – wyrażają nadzieję.

Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej ma działać rzecz integracji społecznej, kultury oraz ochrony zabytków i rozwoju terenów wiejskich.

– Czeka nas w Przelewicach sporo pracy i niemałe inwestycje – mówi Artur Nycz, przewodniczący Komisji Gospodarki w Sejmiku Województwa. – Wiemy, że to wyzwanie, ale nie można było inaczej zdecydować. Przelewicki ogród to jedna z największych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego, wymaga zadbania i troski. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by znaleźć środki na modernizację obiektu i mam nadzieję, że nie zawiedziemy mieszkańców, którzy nam zaufali – dodaje.

Ogród dendrologiczny w Przelewicach to nie tylko miejsce z atrakcyjną roślinnością, ale również zabytkowy pałac z XIX w., odrestaurowany i oddany do użytku w 2006 r., otoczony jest zabudowaniami folwarku oraz zabytkowym dworem.