Przebudowa ulic Piastowskiej i Bohaterów Warszawy należeć będzie do największych i najdroższych inwestycji drogowych w powojennym Choszcznie. Może nie w pełni, ale swoim zakresem prac przypominać będzie to, co zrobione zostało podczas przebudowy ul. Władysława Jagiełły i Drawieńskiej – mówi burmistrz Robert Adamczyk.
Niespełna kilometrowa ul. Piastowska i nieco ponad 600-metrowa ul. Bohaterów Warszawy to drogi, które wymagają generalnych remontów, a dokładniej całkowitej przebudowy i modernizacji. W kwietniu ma być ukończona dokumentacja, którą przygotowuje poznańska firma SD Projekt.
– Dlatego też etap projektowania jest bardzo ważny, bo to oczywiste, że to co zaplanujemy, później powinno być zrealizowane. Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że remont ulic Piastowskiej i Bohaterów Warszawy należeć będzie do największych i najdroższych inwestycji drogowych w powojennym Choszcznie. Może nie w pełni, ale swoim zakresem prac przypominać będzie to, co zrobione zostało podczas ukończonej niedawno przebudowy ul. Władysława Jagiełły i Drawieńskiej – mówi burmistrz Robert Adamczyk.
Choć do zakończenia procesu projektowania pozostały jeszcze ponad dwa miesiące, to jednak już dzisiaj możemy zdradzić kilka przedsięwzięć, które mają być tam zrealizowane.
– Zamierzamy wybudować też ścieżkę rowerową prowadzącą od ronda Partnerskiego poprzez ul. Bohaterów Warszawy i dalej ul. Piastowską oraz Wałami Piastowskimi, aż do skrzyżowania z ul. Władysława Jagiełły. Tu warto podkreślić, że ścieżka na „wałach” zostanie utwardzona kostką brukową. Skoro już jestem przy Piastowskiej, to dodam, że przy skrzyżowaniach z ul. Kościuszki i Bolesława Chrobrego proponujemy również wyniesienia ograniczające prędkość. Ważne jest też to, że nie zapominamy o miejscach postojowych, tzw. prawoskrętach, doświetleniu przejść dla pieszych oraz sygnalizacji świetlnej z wideodetektorami.
To wszystko razem, a przede wszystkim przeniesienie rowerzystów na ścieżkę rowerową, ma w zdecydowany sposób poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i sprawność ruchu – podsumowuje burmistrz.
Wykonanie dokumentacji kosztować będzie gminę około 660 tys. zł, a ile kasy potrzeba na zrealizowanie opisywanych remontów? Pierwsze przewidywania poznamy po opracowaniu dokumentacji, a dziś włodarz miasta ocenia to zadanie… na blisko 20 milionów złotych.