Connect with us

BIERZWNIK

Polski Łady czy Polska Katastrofa? ZMP alarmuje i podaje liczby, Choszczno straci ponad 4,5 miliona w rok! A inne gminy?

Opublikowane

w dniu

Związek Miast Polskich uruchomił stronę, na której przestawia skutki zmian w PIT i CIT dla każdej gminy w ramach proponowanego przez rząd Polskiego Ładu. „Aż 145 mld zł w ciągu 10 lat stracą miasta na Polskim Ładzie” – alarmuje organizacja.

 

Projektu ustawy o PIT i CIT w ramach Polskiego Ładu, który realizuje założenia rządowego programu w zakresie podatków, to zapowiedź dużych problemów dla gmin. Straty finansowe dla małych gmin będą ogromne i nierzadko będzie się to wiązało z brakiem inwestycji: remontów dróg, chodników, przebudowy i modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnych, brak środków na edukację, sport, kulturę.

ZMP pokazuje konkretne sumy, które straci każda gmina w 2022 roku.

„Za ten projekt zapłacimy my wszyscy. Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld. Na kolejnych zmianach stracą zwłaszcza miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT” – podkreśla ZMP w komunikacie prasowym.

Sprawdzamy, jak Polski Ład wpłynie na finanse naszych gmin.

Samo Choszczno otrzyma o ponad 4,5 miliona niższe wpływy! Równie duże straty w przeliczeniu na liczbę mieszkańców poniesie Drawno, Bierzwnik czy Pełczyce. Dla Krzęcina uszczerbek w postaci ponad pół miliona złotych grozi finansową katastrofą.

Oto zestawienie środków, które gminy stracą na Polskim Ładzie.

Bierzwnik – 792 533 zł

Choszczno – 4 514 904 zł

Drawno – 829 295 zł

Krzęcin – 518 012 zł

Pełczyce – 1 015 183 zł

Recz – 690 591 zł.

 

Szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%).

Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.