Connect with us

BIZNES

MPGK kontra IDS Bud 1:0! Miejska spółka wygrała proces o ponad 3,6 miliona

Opublikowane

w dniu

Kara wynikała ze zwłoki za wykonanie robót budowlanych. Sąd uznał rację MPGK w Choszcznie, co pozwoli oszczędzić niemałe pieniądze. Wyrok nie jest prawomocny.

 

– 3 642 768,08 zł, tyle naliczyliśmy kary finansowej głównemu wykonawcy oczyszczalni ścieków w Choszcznie, firmie IDS Bud z Warszawy. Kara wynika w związku ze zwłoką na wykonanie robót budowlanych – informuje Łukasz Młynarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnych w Choszcznie.

Warszawska firma zajmowała się między innymi budową instalacji sanitarnych, fundamentów zbiornika i budynku przeróbki osadów, komory osadu czynnego, dróg i chodników na terenie oczyszczalni, ogrodzenia, budową monitoringu, systemu sterowania rurociągów, oświetleniem. Zakres prac był ogromny, a warszawska firma starując w przetargu miała świadomość konieczności dochowania terminów i… ich nie dotrzymała.

– Mówimy tu o środkach publicznych, naszym obowiązkiem było zadbać, by były one wydawane racjonalnie i zgodnie z zawartymi umowami – tłumaczy Łukasz Młynarczyk.

MPGK na sali sądowej walczył o to, by zapłacić za prace inwestycyjne mniej. I się udało. W minionym tygodniu sąd uznał rację miejskiej spółki. Oznacza to, że MPGK za wykonane prace zapłaci ponad 3,6 miliona mniej niż pierwotnie zakładano. Wyrok sądu nie jest prawomocny, nie można wykluczyć, że warszawska firma złoży apelację.

-To ważna inwestycja dla Choszczna – komentuje prace budowlane Łukasz Młynarczyk. – Rozbudowa oczyszczalni ścieków wprowadziła naszą gminę do czołówki najbardziej rozwiniętych i nowoczesnych w województwie pod względem działań ekologicznych – dodaje.