Connect with us

CHOSZCZNO

W Choszcznie i Myśliborzu tłumy. Rozmawiali o konstytucji i prawach człowieka

Opublikowane

w dniu

Za nami wizyta Adama Bodnara i sędziego Pawła Juszczyszyna w ramach projektu Tour de Konstytucja, akcji, która propaguje wiedzę o prawach obywatelskich, a który wspiera Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

 

Na każdym z przystanków Tour de Konstytucja były rozdawane konstytucje. Nie brakowało możliwości rozmowy z Adamem Bodnarem i sędzią Pawłem Juszczyszynem, osobą, która przeciwstawiła się naciskom, przez co został odsunięty od wykonywania zawodu (zażądał od Kancelarii Sejmu przedstawienia list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jego determinacja w próbie uzyskania tych list poniosła negatywne konsekwencje zawodowe – została cofnięta mu delegacja do sądu okręgowego, obcięto mu pensję, a jego przełożony Maciej Nawacki odsunął go od wykonywania obowiązków służbowych).

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Grono współorganizatorów to m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” i Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”.

Zarówno w Myśliborzu (w niedzielę), jak i w Choszcznie (poniedziałek) zebrały się tłumy, w tym również prawnicy. Manifestowali tym samym nie tylko poparcie dla akcji Tour de Konstytucja, ale również konieczność przywrócenie praworządności w Polsce.