Connect with us

KULTURA

Szczecińska Filharmonia zaprasza Was na koncert

Opublikowane

w dniu

Śledząc program koncertowy Filharmonii w Szczecinie, niechybnie dojdą Państwo do wniosku, że kochamy wiolonczelę! Jest tak w istocie i miło nam zaprosić Państwa na kolejne spotkanie z tym niezwykłym instrumentem oraz niezrównanym Gautierem Capuçonem, który na co dzień koncertuje z wiodącymi orkiestrami świata. Recital odbędzie się w najbliższą niedzielę 18 kwietnia o godzinie 19:00 i będzie dostępny na LiveFilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.

 

Pochodzący z Chambéry Gautier Capuçon zaczął grać na wiolonczeli w wieku pięciu lat. Studiował w Conservatoire National Supérieur de Paris u Philippe’a Mullera i Annie Cochet-Zakine, a następnie w Wiedniu u Heinricha Schiffa. Obecnie występuje z najbardziej prestiżowymi orkiestrami na świecie pod batutami takimi jak Lionel Bringuier, Gustavo Dudamel, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach, Andrés Orozco-Estrada, Andris Nelsons i Yannick Nézet-Séguin. Wśród kompozytorów, z którymi współpracuje są Lera Auerbach, Karol Beffa, Esteban Benzecry, Nicola Campogrande, Qigang Chen, Bryce Dessner, Jérôme Ducros, Henry Dutilleux, Thierry Escaich, Philippe Manoury, Bruno Mantovani, Krzysztof Penderecki, Wolfgang Rihm i Jörganghmmann.

 

Gautier Capuçon to jeden z najwybitniejszych ambasadorów wiolonczeli XXI wieku, który z powodzeniem koncertuje na całym świecie z najwybitniejszymi instrumentalistami i dyrygentami. W trakcie swojej spektakularnej kariery został nagrodzony licznymi nagrodami. Jest przede wszystkim chwalony za intensywną ekspresję swojej gry, ekstrawagancką wirtuozerię i głębokie brzmienie, które czerpie z „Ambasadora”, jego wyjątkowej wiolonczeli Matteo Goffrillera z 1701 roku.

 

W sezonie 2020/21 Gautier Capuçon występuje m.in. z Filharmonią Czeską i Semyonem Bychkovem, Filharmonią Monachijską i Walerym Gergievem, Chicago Symphony i Osmo Vänskä. Gautier Capuçon bierze również udział w europejskim tournée Filharmonii Scala pod batutą Riccardo Chailly oraz w niemieckim tournée Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Vladimira Spivakova.

 

Jako kameralista występuję z Yuja Wang i Andreasem Ottensamerem, Renaudem Capuçonem i Frankiem Braleyem, Jérôme Ducrosem, Daniilem Trifonovem, Nikołajem Luganskim, Hagen Quartet. Inni partnerzy to Nicholas Angelich, Martha Argerich, Daniel Barenboim, Lisa Batiashvili, Jean-Yves Thibaudet, Artemis Quartet i Ebony Quartet.

 

Wśród wielu jego nagrań można wymienić koncerty Szostakowicza (Orchester du Théâtre Mariinsky Orchestra / Valery Gergiev) i Saint-Saënsa (Orkiestra Filharmoniczna Radia France / Lionel Bringuier); komplet sonat Beethovena z Frankiem Braleyem; Kwintet C Schuberta z Ebony Quartet; Intuition z Douglasem Boydem, Jérôme Ducrosem i Paryską Orkiestrą Kameralną; album z muzyką Schumanna ze współudziałem Marthy Argerich, Renaudem Capuçonem, Bernardem Haitinkiem i Europejską Orkiestrą Kameralną; Tria fortepianowe Beethovena z Renaudem Capuçonem i Frankiem Braleyem; a ponadto Sonaty Francka i Chopina z Yują Wang. Jego ostatnia płyta Emotions, nagrana z Jérôme Ducrosem i Orchestre de Chambre de Paris pod dyrekcją Adrien Perruchon, ukazała się w listopadzie 2020 roku.

 

W niedzielny wieczór Gautier Capuçon wraz z Jérôme Ducrosem wykonają następujące utwory:

 

Johannes Brahms – Sonata na wiolonczelę I fortepian nr 1 e-moll op. 38
Antonín Dvořák – Pieśń do księżyca z opery „Rusałka” (aranżacja Jérôme Ducros)
Felix Mendelssohn Bartholdy – „Auf Flügeln des Gesanges” z op. 34 (aranżacja Jérôme Ducros)
Scott Joplin – The Entertainer (aranżacja Jérôme Ducros)
Dymitr Szostakowicz – Sonata na wiolonczelę i fortepian d-moll op. 40
Piotr Czajkowski – Walc sentymentalny op. 51 nr 6 (aranżacja Jérôme Ducros)
Vincenzo Monti – Czardasz (aranżacja Jérôme Ducros)

 

Koncert Gautier Capuçon już w niedzielę 18 kwietnia o godzinie 19.00 na  LiveFilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20zł.