Connect with us

REGION

Rekiny w Bałtyku?! Filmik z zachodniopomorskiej plaży

Opublikowane

w dniu

Na filmiku, który w weekend pojawił się na facebooku widać najprawdopodobniej pływającego w pobliżu jednej z plaż rekina. Film nagrano w okolicach Kołobrzegu. Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Na krótkim filmiku nagranym z plaży widać wystającą z wody płetwę należącą najprawdopodobniej do rekina. Wideo pojawiło się na facebookowym profilu portalu e-KG.pl. Nie musi to być jednak rekin. Podobnie wyglądającą płetwę mają również morświny.

Jak się okazuje rekiny w morzu bałtyckim nie są nowością. W naszym morzu można spotkać co najmniej trzy gatunki. Największy to żarłacz śledziowy, który może mieć nawet 3 metry długości i ważyć do 200 kg. Rekin ten nie lubi płytkich wód więc raczej nie pojawi się w okolicach plaż. Kolejne gatunki są już znacznie mniejsze. Rekin koleń dorasta do ok 1,5 m i ok 10 kg wagi, a rekinek psi do 75 cm i 3 kg wagi.

Jednak w Bałtyku nie ma zbyt wielu rekinów. Powodem nie jest temperatura wody. Rekiny preferują znacznie bardziej zasolone wody, a Bałtyk jest stosunkowo „słodkim” morzem. Rekiny mają możliwość przystosowania się do niższego zasolenia wody i żerowania w takich miejscach. Jednak wymaga to od nich zbyt dużo energii i jest po prostu niekorzystne.

Filmik obejrzycie tutaj: https://www.facebook.com/reel/1043975616797302