Connect with us

BIERZWNIK

Nowych ambulansów na razie nie będzie

Opublikowane

w dniu

 

Do naszego regionu mogły trafić nowe ambulansy. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego musi się jednak uzbroić w cierpliwość, rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przyznał ani złotówki na zakup nowoczesnych pojazdów, które służą ratowaniu życia.

 

O 10 milionów złotych wnioskował Samorząd Województwa w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na zakup ambulansów dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Nowoczesne pojazdy pomagające w ratowaniu życia mogły trafić do naszego powiatu.

Gdyby rząd przychylił się do wniosku Urzędu Marszałkowskiego, region zyskałby 15 fabrycznie nowych ambulansów wraz z zabudową medyczną i wyposażeniem takim jak m.in. respiratory, defibrylatory, pompy infuzyjne, krzesła transportowe, ssaki akumulatorowe przenośne, czy też automatyczne urządzenia do kompresji klatki piersiowej w trakcie resuscytacji.

Niestety do zakupu póki co nie dojdzie, ponieważ w ramach I i II naboru Województwo Zachodniopomorskie nie otrzymało ani złotówki na zgłaszane inwestycje. Co ważne, z pieniędzy przeznaczonych na zwalczanie i leczenie skutków Covid-19 nasz samorząd nie otrzymał ani grosza, tymczasem na Podkarpaciu dotację uzyskały nawet inwestycje związane z rozbudową oczyszczalni ścieków. Tyle że na Podkarpaciu rządzi PiS, na Pomorzu Zachodnim nie. Ale czy to jest powód, by pomijać tak ważne dla naszego regionu inwestycje?

Warto zaznaczyć, że elastyczność i czas reakcji Zespołów Ratownictwa Medycznego na terenie województwa jest bardzo istotnym ogniwem sprawnego reagowania w sytuacji kryzysowej, w tym w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Szczecinie jest jedynym operatorem świadczeń ratowniczych w województwie zachodniopomorskim finansowanym ze środków NFZ. Posiada filie we wszystkich 21 powiatach województwa – w 43 lokalizacjach. Świadczy usługi na bazie 143 ambulansów, zatrudniając 1300 osób.