Connect with us

CHOSZCZNO

Artur Groszkowski i jego niezwykły dydaktyczny talent [GALERIA ŚWIATA]

Opublikowane

w dniu

Dziś kolejna postać w naszej Wirtualnej Galerii. Przedstawiamy Artura Groszkowskiego, mieszkańca Choszczna, którego prace zaczynają fascynować właścicieli galerii artystycznych w całym kraju. Obok tej postaci żaden miłośnik sztuki nie może przejść obojętnie.

 

Kim jest Artur Groszkowski? To magister pedagogiki, oligofrenopedagog i przede wszystkim lokalny twórca. Od 2008 roku pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Choszcznie. Zawodowo wiązany jest z twórczym rozwojem osób z zaburzeniami psychicznymi. To animator różnorodnych działań rozwijających szeroko pojętą aktywność twórczą. Pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Piosenki Niebanalnej ,,W stronę wrażliwości” oraz pomysłodawca i organizator  pleneru malarskiego ,,Sztaluga 2008”. Twórca projektu ,,Beksiński – Inspiracje” i cyklu 9 wystaw pod tą samą nazwą. Jego wychowankowie wielokrotnie zdobywali nagrody w różnorodnych konkursach plastycznych na szczeblu wojewódzkim i krajowym (blisko 140 tytułów).

Tak o artyście pisze Krzysztof Cichoń, poniższe słowa pochodzą z katalogu przygotowanego na okoliczność wystawy ,,Wokół Beksińskiego”.

„Prace wykonane w Choszcznie świetnie uwypuklają wypatrzone w obrazach Beksińskiego walory tak charakterystycznej dla tej twórczości formy. Dzięki przestrzenności, formy te, oparte na zwielokrotnieniach, na nadmiarze podkreślającym konwulsyjność ruchu i pośrednio dramat istnienia, zyskują pełną ekspresję, czytelną w rzeźbiarsko-architektonicznym zamyśle obrazów Beksińskiego. Prace z Choszczna to gotowy przykład zajęć na poważnie uczących analizowania sztuki, co wydaje się bardzo ważne wobec monotonii dydaktyki, zdominowanej przez technologie informatyczne”.