Connect with us

BIZNES

W centrum miasta stanie pierwszy butelkomat. Butelki wymienisz na nagrody

Opublikowane

w dniu

Wielu mieszkańców Choszczna jest podekscytowanych i nie może sie już doczekać instalacji pierwszego w mieście butelkomatu. Prawdopodobnie stanie przy fontannie, w samym sercu miasta. Każdą wrzuconą butelkę można będzie można zamienić na punkty, a punkty na benefity. „Świata nie zmienimy, ale na pewno możemy mocno pracować nad edukacją ekologiczną” – mówi Łukasz Młynarczyk.

 

– O zakupie pierwszego butelkomatu myśleliśmy już w ubiegłym roku, ale wstrzymywały nas rządowe plany – mówi Łukasz Młynarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – Dłużej jednak już nie możemy czekać, bo z każdym dniem systematycznie przybywa plastikowych odpadów. Jeden butelkomat tego problemu nie rozwiąże, ale na pewno przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania tego odpadu – tłumaczy.

Podkreśla, że to tylko jedno urządzenie, ale może wiele zmienić. Nie tylko w zakresie aktualnej gospodarki odpadami na terenie gminy, ale także w zakresie mentalności każdego z mieszkańców miasta.

– Chcemy edukować i rozmawiać o tym, jak ważne jest segregowanie odpadów – mówi Łukasz Młynarczyk.

Zakup butelkomatu oraz jego instalację sfinansuje MPGK przy współpracy z Klubem Kobieta 2000. Urządzenie będzie monitorowane, by ustrzec się od ewentualnych aktów wandalizmu. Będzie podłączone również do sieci internetowej. Dlaczego? Każda osoba wrzucająca butelkę będzie mogła z wykorzystaniem specjalnej aplikacji zbierać punkty, a te punkty można będzie można zamieniać na rozmaite benefity, jak bilety do kina, na basen, rabaty w sklepach, kawiarniach, czy restauracjach.

– Będziemy zabiegali o to, by oferta benefitowa dla choszcznian była bogata, by za pozytywnymi zachowaniami na rzecz ochrony środowiska szły również nagrody – mówi Łukasz Młynarczyk.

Zamówienie publiczne wygrała szczecińska firma R3Polska, to uznany producent, którego automaty stoją już w wielu gminach Polski.

– Cieszymy się, że Choszczno dołączy do grona samorządów, dla których idea ochrony środowiska nie jest obca – mówi Beata Borysiewicz, Członek Zarządu R3Polska. – Z niecierpliwością oczekujemy wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce, ale zanim zostanie on wdrożony, warto podejmować dialog z mieszkańcami na temat ekologii. Tak się dzieje w Choszcznie. Inwestycja jest nie tylko narzędziem do prowadzenia gospodarki odpadami, ale przede wszystkim realizacją idei związanej z propagowaniem segregacji odpadów. To ważne szczególnie wśród dzieci i młodzieży, młodzi ludzie z coraz większą pasją i coraz większym zaangażowaniem podchodzą do ochrony środowiska – tłumaczy.

Jak będzie działał recyklomat?

Szczegółowa instrukcja umieszczona będzie na urządzeniu. Recomat będzie posiadał specjalny otwór do wrzucania plastikowych butelek oraz skaner. Użytkownik będzie mógł zeskanować kod kreskowy z butelki, a później indywidualny kod ze smarfona. Za każdą wrzuconą do urządzenia butelkę użytkownik otrzyma punkt w aplikacji Recomapp. Kiedy uzbiera konkretną pulę punktów, będzie mógł zamienić je na rozmaite benefity. W programie R3 Polska uczestniczą takie marki jak Decathlon, Desigual, Czas na herbatę, Palarnia kawy Korona, BIGSHOP.

– Będziemy budowali system benefitowy także w Choszcznie – informuje Łukasz Młynarczyk. – Liczymy, że przyłączy się do nas wiele firm, w tym lokalnych restauracji i sklepów, którym na sercu leży szeroko pojęta ochrona środowiska i promowanie ekologicznego trybu życia – dodaje.