Connect with us

BIERZWNIK

Niemowlak wymaga pomocy stomatologicznej?

Opublikowane

w dniu

Kiedy należy zacząć dbać o jamę ustnej swojego dziecka? Najlepiej już od pierwszego dnia życia. O tym, jak to robić opowiada Agata Gibert-Bodnar – znany w regionie stomatolog, ceniony przez mieszakńców Pyrzyc, specjalizujący się w leczeniu dzieci.

Zawiązki zębów mlecznych kształtują się już między 2 a 4 miesiącem ciąży. W kolejnych miesiącach następuje ich mineralizacja, tworzą się też korony zębowe. W tym czasie powstają również zawiązki zębów stałych. Warto zatem wiedzieć, że i dbałość o uzębienie maluszka rozpoczyna się bardzo wcześnie – już na etapie życia płodowego. Kobieta, będąc w ciąży, powinna więc stosować dietę bogatą w sole mineralne i witaminy.

– Gdy maleństwo przychodzi na świat, to zadaniem rodzica jest postarać się o to, by higiena jamy ustnej była prawidłowa – mówi Agata Gibert-Bodnar, właścicielka z gabinetu Este-Dent.

Dlaczego warto?

Negatywne konsekwencje braku dbałości o jamę ustną już od początku życia dziecka to chociażby brak nawyku mycia zębów, przez co potem higiena jamy ustnej jest utrudniona. Oprócz tego może pojawić się próchnica butelkowa, a także nieprzyjemne afty czy pleśniawki.

Już po pierwszym karmieniu zależy zadbać o higienę jamy ustnej noworodka. Rodzice powinien przemywać jamę ustną gazikiem nasączonym zwykłą przegotowaną i ostudzoną wodą.

– Gazik nawijamy na palec wskazujący lub środkowy. Należy pamiętać, że jama ustna noworodka jest niewielka, więc może być to trudny do wykonania zabieg. Nie można się jednak zniechęcać. Z każdym razem nabieramy większej wprawy i idzie nam coraz lepiej – podpowiada Agata Gibert-Bodnar.

Zabiegi tego rodzaju należy regularnie powtarzać. Najlepiej po każdym karmieniu, a obowiązkowo po karmieniu wieczornym. W ten sposób pozbywamy się resztek pokarmu z dziąseł i języka.